Fotorealistické 3d vizualizácie interiéru, exteriéru a produktov. Erik Havčo – 3d vizual.

Čo je to 3d vizualizácia

Čo je 3D vizualizácia, kto to robí a načo to potrebujete?

3d vizualizácia je silný nástroj ako ukázať zákazníkovi produkt, ktorý ešte nieje hotový je len na papieri. (skica, dwg výkresy, nárysy, pôdorysy atď.). V prípade rodinného domu (bungalovu, stavby) sa jedná väčšinou o stavebnú firmu, realitnú kanceláriu alebo developera, ktorý chce ukázať stavbu zákazníkovi, ešte keď sú len postavené základy. Ak sa jedná o konečného zákazníka 3d vizualizácia je nástroj, ako vidieť svoj vysnívaný rodinný dom predtým, ako bude postavený. Vzhľadom na cenu novostavby, obkladov, fasády atď.. je vizualizácia veľmi efektívny a lacný nástroj ako si vybrať správne materiály, farbu fasády, typ obkladov. Vyhnúť sa nesprávnemu nákupu materiálov , ktoré sa nám po postavení domu nebudú páčiť a predísť sklamaniu z celkového výsledku.

Kto väčšinou potrebuje 3d vizualizáciu:

  • stavebné firmy
  • developery
  • realitné kancelárie
  • koncový zákazníci (majitelia domu, novostavby)
  • interiérový designéry
  • výrobcovia produktov

Proces tvorby 3d vizualizácie

  1. Dodanie podkladov výkresy, pôdorysy a nárysy budovy. Situácia postavenia budovy na pozemku.
  2. Určenie materiálov použitých na budove (farba fasády, obklady, typy okien, strecha).
  3. Finálne zábery na budovu. Aplikované materiály, reálne nasvietenie prostredia.

Čo to konkrétne znamená?

Termín 3D vizualizácia sa používa synonymicky pre 3D grafiku, 3D vykresľovanie , počítačom generované snímky (CGI) a ďalšie výrazy. Všetci sa v podstate odvolávajú na proces, pomocou ktorého je grafický obsah vytvorený pomocou 3D softvéru. Je to technológia, ktorá sa v posledných desaťročiach stala hlavným prúdom a vyvinula sa ako jedna z najschopnejších možností na výrobu kvalitného digitálneho obsahu.

Kto to vyrába?

Odpoveď: 3D umelci. Rovnako ako fotografovanie, 3D vizualizácia je tiež umenie, ktoré vyžaduje umelecké aj technické zručnosti. 3D umelci používajú nástroje ako Autodesk 3ds Max , Maya a Cinema 4D na vytvorenie úžasných vizualizácií, ktoré môžu byť použité v akomkoľvek odvetví.

Opäť existujú niektoré mylné predpoklady, najmä pre tých, ktorí nie sú oboznámení s procesom, pokiaľ ide o objednanie správneho nezávislého pracovníka alebo agentúry pre služby 3D vizualizácie.  3d grafik nieje stavebný inžiniera alebo projektant. 3d grafik vytvára 3d vizualizáciu na základe podkladov od architektov, projektantov, ktorý mu dodajú podklady 2d výkresy, pôdorysy a nárysy budovy atď..

Pokiaľ ide o 3D produktovú vizualizáciu, 3D umelci začínajú modelovaním produktu v 3D, alebo používaním existujúcich CAD súborov od architektov aby potom vytvorili virtuálne kamery, svetlá a prostredie, aby získali požadované výsledky. Zatiaľ čo proces má podobnosť s tradičnou fotografiou, úroveň kontroly a flexibility s 3D vizualizáciou je bezkonkurenčná.

Prečo to potrebujete?

Veľké percento produktov predávaných na webových stránkach, katalógoch a dnešnej televízii je vytvorené pomocou 3D vizualizácie. Toto číslo sa v posledných rokoch neustále zvyšuje hlavne kvôli pokroku vo vykresľovacích technológiách. Tieto vylepšenia umožnili 3D umelcom rýchlo vytvoriť fotorealistické vykresľovanie, ktoré zodpovedá kvalite štandardnej fotografie bez toho, aby ste mali problémy s organizovaním komplikovaných a drahých snímok. 3D vizualizácia umožňuje vytváranie obsahu s plnou kontrolou nad každým aspektom obrazu až po odrazy alebo povrch materiálu.

Mnohé ďalšie odvetvia môžu takisto využívať tieto služby – automobilový, architektonický, lekársky, farmaceutický, módny a iné.